Skip to content

Аюрведа, нетрадиционната медицина, и трите доши

Аюрведа е нетрадиционна медицина. Думата идва от санкскрит и назовава знание (веда) за живота (аюр). Оповава се, също така, на медицински подход, датиращ от ведическата цивилизация и все още практикуван в Индия, Непал и особено в Шри Ланка, където броят на практикуващите аюрведа е по-голям от това на лекарите, практикуващи съвременна медицина.

ayurveda three doshas energies

В Индия, от ноември 2014 г., аюрведата се издига на национално ниво, от премиера на страната Нарендра Моди, който я включва като звено в Министерството на йогата. Аюрведа се счита, обаче, за псевдомедицина и Световната здравна организация не насърчава тази практика, отричайки употребата на тежки метали като олово, живак или арсен, за традиционни процеси на пречистване.

Аюрведическата литература е разделена на шест Самхита („трактати“), всяка от които носи името на своя автор. Първите три, чиито автори са Чарака, Сушрута и Вагбхата, са най-важните и формират Bṛhattrayī, „трите основни” на Аюрведа, докато другите три образуват Laghutrayi, „трите второстепенни”.

Шестте самхита на Аюрведа

Трите основни

Чарака Самхита (Карака самхита) е основополагащият текст на Аюрведа. Занимава се с диагностика и лечение на вътрешни болести (Кая Чикица).

Сушрута Самхита е трактат по хирургия.

Вагбата Самхита се счита за организирано и структурирано представяне на знанията и все още се използва в много индийски университети.

Тримата минорни

Мадхава Нидана Самхита обхваща класификацията на болестите и техните симптоми.

Шарнгадара Самхита съдържа описанието на аюрведичните препарати, използвани по време на Panchakarma или петте процеса на пречистването и подмладяването и подробности за стъпките на пулсовата диагностика

Бхава-Пракаша Самхита допълва със своите 10 000 стиха и подробно описва характеристиките на много храни, както и някои растения и минерали.

Основните принципи на Аюрведата в пет елемента и три енергии

Три са основните принципи: поддържане на здравето, лечение на болести и самореализация. Аюрведа описва човешкото същество като съставено от пет Махабхути (mahābhūta, петте елемента), трите доши (основните енергии на живите), седемте дхату (тъканите) и шестнадесетте шрота (каналите, които носят дошите в цялото тяло).

Махабхутите

Махабхутите са петте велики „елемента“, които образуват цялата вселена, включително човешкото тяло:

Акаша: пространство
Ваю: въздух
Агни или теджас: огън
Джала или Ап: вода
Притхиви: земята

Според Аюрведа ние сме неразделна част от космоса и първичните елементи, които съставляват вселената. Следователно, тези елементи проникват в нас във всички отношения. Петте елемента не трябва да се разбират в буквален смисъл, а като концепции за пространство, движение, топлина, поток и плътност.

Доши и Махабхути: настроенията ни, оповани на петте елемента

Дошите

Дошите са трите основни енергии, чийто баланс гарантира здравето ни:

Вата: кинетична енергия;
Пита: енергията на трансформацията;
Кафа: енергията на кохезията.

Тези сили присъстват в различна степен във всеки индивид. Тази доктрина за трите доши – или настроения – е от съществено значение. Доминиращата доша(и) на индивида определят неговите тенденции, както и техните силни и слаби страни. Вайдията, аюрведичният лекар, съветва пациента за начин на живот в съответствие с неговата пракрити – неговата аюрведа конституция, смес от трите доши – по-специално диета, която е полезна за него, като я хармонизира с вселената.

Трите доши са съставени от петте Махабхути (елемента):

Вата: етер и въздух (движение)
Пита: Огън и вода (трансформация)
Кафа: Земята и водата (сближаване)

Така наречените двойни конституции са най-често срещани (например Пита – Кафа най-често срещаната на Запад). Изключително рядко се случва някой да се състои от една доша или от трите доши.

Дошите определят физическия и психологически аспект на човека.

Дхатусът

Това са седемте основни тъкани, които образуват тъканта на човешкото тяло.

Раса: плазма
Ракта: кръвна тъкан
Мамса: мускули
Меда: мастна тъкан
Асти: костна тъкан, хрущял, нокти, косми по тялото и коса.
Мажа: гръбначния мозък и нервната тъкан
Шукра: репродуктивни тъкани

Те са масата на човешкото тяло. Макар и структурно важни, те не участват пряко в причината за заболяването.

Шроти

Шротите са шестнадесетте вътрешни канала, груби и фини, които участват в общите процеси на асимилация и елиминиране чрез предаване на трите доши.

Най-голямата шрота е храносмилателната система, докато други се виждат само под микроскоп, в отделни клетки. Те са порести. Трети действат само на молекулярно, атомно и субатомно ниво.

Съвременната медицина познава само три от тези шроти: анна ваха шрота (храносмилателната система), ракта ваха шрота (кръвоносната система) и прана ваха шрота (дихателната система).

Правилното им функциониране се счита за жизненоважно. Именно дисбаланса, който поражда нефункционирането им, води до заболяване.

do exercise work out 1